تبلیغات
اطلاعات و عکس های سینمایی - درباره فیلم های اکران آینده سینمای ایران
 

درباره فیلم های اکران آینده سینمای ایران

نوشته شده توسط :سجاد عبدلی
پنجشنبه 9 مهر 1388-12:59 ب.ظ

تعقیب و گریز با فیلم‌های جشنواره فجر

نازنین متین‌نیا: بهمن امسال که بیاید، تکلیف خیلی از اتفاقات مهم زندگی همه ما مشخص شده است. سرنوشت خیلی از اتفاقات تا آن روزهای سرد زمستانی معلوم می‌شود و شاید خیلی از حادثه‌های مهم این روزها به خوبی و خوشی تمام شود و نفس راحتی بکشیم و شاید هم نه. اما هر اتفاقی که بیفتد و هرچیزی که در مسیر اصلی سرنوشت قرار بگیرد، یک اتفاق را نمی‌توانیم از تقویم این ماه سرد حذف کنیم؛ جشنواره فیلم فجر. واقعیت این است که ما ایرانی‌ها بیست و هفت سال تمام به حضور این حادثه فرهنگی در روزهای سرد زندگیمان عادت کرده‌ایم. واقعیت این است که سال‌های سال همپای این جشنواره آمده‌ایم و با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش خو گرفته‌ایم. جشنواره فیلم فجر جدای از تمام آن حاشیه‌های دوست نداشتنی‌اش، برای همه مهم است و سرنوشت آن، شبیه تمام آن قصه‌های کوتاه و فرعی است که در زندگی همه ما وجود دارد. واقعیت این است که در لحظه نوشتن این گزارش هنوز هم نمی‌دانم که تمام این فیلم‌هایی که پیش روی شما می‌گذارم و معرفی می‌کنم به جشنواره می‌رسند یا نه. هنوز نمی‌دانم که مدیران تازه این جشنواره چه کسانی هستند و اصلا شایعه برگزار نشدن جشنواره امسال چقدر درست است و سینمای ناامید و کم‌رمق این روزها، تا بهمن‌ماه دوام می‌آورد یا نه؟ واقعیت این است که این واژه‌ها و کلمات با تردید و ترس نوشته می‌شوند؛ تردیدی برای زنده ماندن این سینما و ترس از روزهایی که سینمایی نداشته باشیم. اما برخلاف تمام این شک و تردیدها این گزارش را می‌نویسیم و پیش روی شما می‌گذاریم، گزارشی از فیلم‌هایی که در جشنواره امسال به نمایش در می‌آیند یا غائب هستند. این گزارش را می‌نویسیم تا به بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر هم دل‌خوش کنیم و در آن روزهای سرد بهمن بهانه‌ای کوچک برای خوشبختی داشته باشیم.
 
 

«محاکمه در خیابان»

کارگردان: مسعود کیمیایی
بازیگران: نیکی‌ کریمی، پولاد کیمیایی، محمدرضا فروتن‌، شبنم درویش، نگار فروزنده و حامد بهداد

گپ کارگردان:
تهران این روزگار سربی است، فضای فیلم هم تیره است و داستان فیلم هم داستان مضطربی است. جوانی به دنبال عروسش می‌رود، اما از دوستش می‌شنود که دختر قبل از او با مرد دیگری بوده که زن و بچه داشته. یک آدم جوان دو ساعت در ترافیک عصر تهران به دنبال آن مرد می‌رود تا این سئوال را از خودش بپرسد. پسر جوان خودش هست و یک چاقو و اتفاقاتی که در همین شهر با آن‌ها درگیر می‌شود. با تجربه «حکم» و «رییس» از سینمای خودم دور افتاده بودم، اما حالا با این فیلم به سینمای خودم نزدیک‌تر شده‌ام.
حاشیه‌ها: مسعود کیمیایی بعد از خاطره تلخ اکران فیلم «رییس» در جشنواره بیست و ششم، دیگر علاقه‌ای به اکران فیلمش در جشنواره ندارد و معتقد است که جشنواره او را دوست ندارد. برای همین هم ما این فیلم را قبل از جشنواره فیلم فجر و بعد از پایان اکران فیلم «بی پولی» می‌بینیم. مسعود کیمیایی به استناد تمام آن حرف‌هایی که در بالا به ما گفته است، تصمیم گرفته تا دوباره به همان سینمای قبلی‌اش بازگردد. منظور از این سینما هم همان سینمایی است که با آن «قیصر»، «سرب»، «دندان مار»،‌ «گوزن‌ها» و فیلم‌های دوست‌داشتنی دیروزش را برای ما ساخت. داستان فیلم هم براساس همین روایت کارگردان، همان داستان عشق و خنجر قدیمی است که در تهران همین روزها اتفاق می‌افتد و مسعود کیمیایی آن را روایت کرده و فراموش نکنید که برای اولین بار اصغر فرهادی در کنار او موقع نوشتن فیلمنامه حاضر بوده.

  

 

چهل سالگی

کارگردان: علیرضا رییسیان
بازیگران: لیلا حاتمی و محمدرضا فروتن

حاشیه‌ها:
علیرضا رییسیان همزمان با بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر، این فیلم را کلید زد. ناهید طباطبایی سال‌ها پیش داستانی نوشته بود درباره زنی که در آستانه میانسالی ایستاده و همین داستانش موضوع اصلی فیلم رییسیان بود. لیلا حاتمی بازی در نقش این زن را قبول کرد و اینطور شد که فیلم «چهل سالگی» فیلمبرداری شد و به مرحله صداگذاری هم رسید. اما «چهل سالگی» هنوز از مرحله صداگذاری بیرون نیامده و در واقع ساخت این پروژه به دلیل مشکلات مالی نیمه‌تمام مانده است. رییسیان قبل از این اتفاقات قصد داشت تا فیلمش را به اکران تابستان و یا پاییز برساند اما توقف آن باعث شد تا ما امیدوار باشیم در این پنج ماه باقیمانده به جشنواره، مشکلات مالی فیلم حل شود و «چهل سالگی» را در جشنواره امسال ببینیم.

  

 

زندگی با چشمان بسته

کارگردان: رسول صدرعاملی
بازیگران: حامد بهداد،ترانه علیدوستی، پولاد کیمیایی، فرهاد قائمیان،فرهاد آئیش،پریوش نظریه،الهام پاوه‌نژاد،اندیشه فولادوند، آناهیتا افشار،علی مردانی، گلاره شهبازیان، مهدی اسلام‌پور و عاطفه رضوی

حاشیه‌ها:
رسول صدرعاملی و ترانه علیدوستی از همکاری مشترک در جشنواره فیلم فجر خاطره خوشی دارند. هشت سال پیش فیلم «من ترانه پانزده سال دارم» در جشنواره به نمایش درآمد و استقبال مخاطبان و داوران و سیمرغ بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمنامه جشنواره بیستم را نصیب خودش کرد. رسول صدرعاملی و ترانه علیدوستی از همان فیلم تا امروز همکاری دیگری باهم نداشتند و حالا دوباره با فیلم «زندگی با چشمان بسته» با هم همکاری کردند و بار دیگر باهم در جشنواره فیلم فجر حاضر می‌شوند و برای دیدن و شنیدن نتیجه این همکاری دوباره باید تا بهمن امسال صبر کنیم.

  

 

سن‌پترزبورگ

کارگردان: بهروز افخمی
بازیگران: پیمان قاسم‌خانی، محسن طنابنده، الناز شاکردوست، بهاره رهنما، اندیشه فولادوند، ماه‌چهره خلیلی، کیانوش گرامی، سروش صحت، سیامک انصاری، امید روحانی، سیدابراهیم بحر‌العلومی، آرش تاج، بابک برزویه، اردشیر کاظمی، یوسف قربانی، علی اصغر طبسی، مهدی دانایی‌مقدم، نعیمه نظام‌دوست، مجید شهریاری... و امین حیایی.

حاشیه‌ها:
بهروز افخمی به جشنواره فیلم فجر هیچ علاقه‌ای ندارد و دوست دارد که فیلمش زودتر از جشنواره به نمایش دربیاید. اما حمید اعتباریان تهیه‌کننده فیلم بدون اشاره به این اظهارنظر افخمی اعلام کرده است که فیلمش را نوروز 89 به نمایش می‌گذارد. حالا ما مانده‌ایم با این دو اظهار نظر متفاوت که البته در این مواقع براساس قانون‌های حقوقی حق با تهیه‌کننده فیلم است و معلوم نیست که این اکران نوروزی بعد از اکران جشنواره است یا نه. بجز این خود فیلم با فیلمنامه‌ای از پیمان قاسم‌خانی نوشته شده و در خلاصه داستان آن اشاره شده که فیلم، فیلمی است پر ازکمدی و حادثه در مورد رفاقت، بلوف و عشق. با این توصیفات و با اعتماد به نوشته‌های قاسم‌خانی می‌توانیم امیدوار باشیم که آخرین فیلم افخمی تمام آن چیزهایی را که در خلاصه داستان نوشته شده دارد.

  

 

«هیچ»

کارگردان: عبدالرضا کاهانی
بازیگران: مهدی‌هاشمی، مرضیه برومند، باران کوثری، صابر ابر، احمد مهران‌فر و پانته‌آ بهرام
حاشیه‌ها: کاهانی در جشنواره پارسال فیلم «بیست» را داشت و امسال «هیچ» را دارد و هر دو فیلم فهرست پروپیمانی از بازیگران سینمایی ایران درخود جای داده‌اند. او حتی مهدی‌هاشمی را هم راضی کرده تا بعد از هفت سال دست از بازی در سریال‌های تلویزیونی بکشد و در «هیچ» بازی کند. کاهانی امسال هم داستانی اجتماعی را روایت می‌کند و امسال هم برای ساخت فیلمش در لوکیشن‌های جنوب شهر تهران رفت و آمد می‌کند. فیلم از ده شهریور کلید خورده و زمان فیلمبرداری هم 45 روز اعلام شده. تا لحظه نوشتن این گزارش هم مهدی‌هاشمی بازی‌اش را شروع کرده و بقیه بازیگران هم بعدا به گروه اضافه می‌شوند. نکته آخر هم اینکه فیلم «بیست» در جشنواره امسال موافقان و مخالفان زیادی داشت و معلوم نیست که در جشنواره امسال چه بلایی بر سر «هیچ» می‌آید.

 

  

 

راه آبی ابریشم

کارگردان: محمد بزرگ‌نیا
بازیگران:
عزت‌الله انتظامی، رضا کیانیان، بهرام رادان، داریوش ارجمند، پگاه آهنگرانی
حاشیه‌ها:
«راه آبی ابریشم» پروژه بزرگی است در صیانت از تاریخ وتمدن ایرانی و همین طور خلیج فارس. داستان این فیلم درباره اولین سفر ایرانیان به چین است و عبور آن‌ها از خلیج همیشگی فارس. در واقع محمد بزرگ‌نیا تصمیم گرفته با این فیلمش جواب دندان‌شکنی به تمام آدم‌ها و دولت‌هایی بدهد که در همین همسایگی ما برای تصاحب این خلیج همیشه ایرانی تلاش می‌کنند. او از تابستان سال گذشته فیلمبرداری این کار را شروع کرده و تمام صحنه‌های مربوط به قشم و چابهار را فیلمبرداری کرده است. بزرگ‌نیا برای ادامه این پروژه باید به چین و تایلند سفر کند و در حال حاضر هیچ خبر تازه‌ای از ادامه این پروژه نیست. ما هم به شکل خوش‌بینانه‌ای این فیلم را در فهرست فیلم‌های جشنواره امسال گذاشته‌ایم تا شاید به جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برسد.

 

 

 

کیفر

کارگردان: حسن فتحی
بازیگران:‌
هانیه توسلی، امیر جعفری
حاشیه‌ها: سومین تجربه کارگردانی سینمایی حسن فتحی نه یک موضوع فانتزی مثل فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» دارد و نه مثل فیلم «پستچی سه بار در نمی‌زند» مضمونی تاریخی در ژانر وحشت است. این فیلم یک ملودرام اجتماعی است و هنوز هیچ خبر دیگری از موضوع آن و حتی نقش‌های‌هانیه توسلی و امیر جعفری در دست نیست. فتحی در حال حاضر مشغول انجام کارهای پیش‌تولید این فیلم است و تا 20 مهر فیلمش را کلید می‌زند. اگر روند تولید این فیلم به همین صورت پیش برود، «کیفر» یکی از فیلم‌های جشنواره امسال است و فتحی می‌تواند در دومین حضور جشنواره‌ای‌اش به انصاف داوران امیدوار باشد و خاطرات تلخ نادیده گرفتن فیلمش در جشنواره بیست و هفتم را فراموش کند.‌هانیه توسلی هم با آن کارنامه درخشان و محبوبیت بازیگری‌اش بعد از مدت‌ها به سینما برگشته و شاید امسال سال خوبی برای او و کارگردان فیلمش باشد.

نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox